Biz kimiz?
Ne yapmak istiyoruz?
Neden dergi? Ve neden Mızmız?

Zaman değişiyor, hâliyle nesil de değişiyor. Yeni nesille birlikte yeni metinler geliyor. Eskiyi tamamen reddetme değil bizimkisi “Eskinin üzerine bizim de söyleyeceklerimiz var.” diyerek mızmızlanmak. Evet, yanlış okumadınız. Mızmızlanacağız!

Biz sadece edebiyat yapalım diye bir arada olmak istemiyoruz. Birçok süreli-süresiz, matbu veya sanal yayın hâlihazırda üretilirken ne diye yeni bir dergi çıkarmaya kalkıştık, önce bunu açıklayalım.

Bildiğiniz üzere dergiciler dertli insanlardır. Biz de dertli olabilme, derdimizde samimi olabilme derdindeyiz. Altı üstü dergi çıkaracaksınız amma dertlendiniz, dediğinizi duyar gibiyiz. Ama biz çokça mizah yapacak, bazen çok ciddi olacak, genellikle birlikte gülüp sık sık mızmızlanacağız. Tüm bunları yaparken kaynak olarak kendimize mizah ve edebiyatı alıp kollarımızı tiyatro ve müzikle büyütecek, ayaklarımızı sokaklardaki kara sulara bulayacağız. Hayata dair hiçbir şeye yabancı kalmayıp yaşayan herkesin sesini bir araya getirebilme cesareti ve isteğini her daim göstererek büyüyeceğiz. Sesimizi, heyecanımızı ve enerjimizi sadece yazılı sunmayacağız. Biz sesli bir dergi olacağız. İnteraktif dünyayı yakinen takip ederek sosyal mecraları kullanacağız. Dergi köşemizde yer alan bir sokak röportajını kısa belgesele de çevireceğiz, köşesine yazı yetiştiren yazarımızın iç sesi olup görüntülerini de okurlarımızla paylaşacağız. Yazılarımızı yüreklerde hep diri tutmaya gayret edeceğiz. Bir de yazacaklarımızın yaşayışımıza örnek eserler olması gayreti var tabii… Ama ilk olarak önce usta şair ve yazarlarla, eğitimcilerle, kalemi ve gönlü kuvvetli insanlarla işe başlayıp sonrasında da yazmak isteyenlere umut olma niyetindeyiz.

Ayrıca Mızmız olarak edebiyat, sanat, kültür ve mizah merkezimizde film okumalarına, yazar söyleşilerine, imza günlerine ve çeşitli atölyelere ev sahipliği de yapacağız.